Plantárna fascitída alebo plantárna fascióza ?


Máte bolesť v nohách, ktorá vás už dlho trápi.

Poznáte to ráno sa obujete do práce. Na konci dňa vám pulzujú nohy a vy si uvedomíte, že je tu problém. Vaše nohy zvládajú úlohu dostať vás z jedného miesta na druhé každý deň a niekedy môžete pociťovať bolesť, keď sa hrubý pás tkaniva na spodnej časti nohy zapáli. Toto sa nazýva plantárna fasciitída – alebo je to plantárna fascióza?

Plantárna fasciitída

Plantárna fasciitída, je jednou z najčastejších príčin bolesti nôh. Predstavuje bolesť a zápal hrubého pásu tkaniva na spodnej časti nohy, nazývaného plantárna fascia, ktorý spája pätovú kosť s prstami a vytvára klenbu chodidla. Keď sa plantárna fascia zapáli, nazýva sa to plantárna fasciitída. To môže spôsobiť tú bodavú bolesť, ktorú ste pociťovali ráno, alebo keď vstanete po dlhom sedení. Akonáhle sa vaša noha zahreje, bolesť plantárnej fasciitídy sa zvyčajne zníži, môže sa vrátiť po dlhom státí alebo po vstávaní zo sedu. Tento zápal môže byť spôsobený traumou, ako je pád alebo skok z výšky, čo má za následok jednorazovú trhlinu v plantárnej fascii, alebo môže byť výsledkom opakovaného namáhania a mikrotrhnutiami, či z nadmerného používania alebo iných príčin. 
Bežnou liečbou tohto stavu sú režimové opatrenia, RICE metóda v ťažších prípadoch injekcie kortizónu a lieky proti bolesti. Kortikoidové injekcie podla niekoľkých štúdií zapríčinili plantárnu fasciózu, preto ich používanie musí byť limitované !

Plantárna fascióza

Plantárna fasióza podľa https://www.consultant360.com/content/plantar-fasciitis-office-management

Chronický zápal plantárnej fascie môže spôsobiť plantárnu fasciitídu, ktorá sa vyvinie do plantárnej fasciózy, ak sa nelieči. Zatiaľ čo fasciitída je zápalový proces, fascióza je nezápalová. Čo to znamená: Po poranení chodidla sa zápal začne a snaží sa opraviť sám, ale keďže všetci musíme používať chodidlá každý deň, plantárna fascia sa opakovane naťahuje, čo spôsobuje ďalšie slzy po celú dobu, keď sa pokúšame opraviť samu seba. Keď čas plynie a zranenie sa nelieči, dôjde k bodu, keď sa tkanivo, ktoré sa pokúša opraviť, začne rozpadať, čo vedie k poškodeniu a zjazveniu tkaniva. V tomto bode je zápal preč, takže liečba plantárnej fasciitídy už nefunguje pri plantárnej fascióze. Ako teda liečite túto bolesť?

Nevhodná obuv je príčinou č. 1 plantárnej fasciózy. Obuv, ktorá má úzku alebo zúženú špičku, drží váš palec na nohe v neprirodzenej polohe. Stáva sa to tak, že zatlačíte palec smerom k druhému prstu a ak sa predná časť topánky zdvihne, čo sa nazýva „prúžok špičky“ topánky (bežné vo väčšine športovej obuvi). To potom potiahne sval chodidla, čo spôsobí obmedzenie prietoku krvi do hlavnej tepny, ktorá vedie krv do spodnej časti nohy, čo spôsobí bolesť, zápal a degeneráciu tkaniva.

Tu je niekoľko tipov na prevenciu a podporu:

  • Vyhnite sa vysokým opätkom. Nosenie týchto módne schválených topánok skracuje lýtkový sval, čo ešte viac zaťažuje vašu klenbu a pätu.
  • Vyhnite sa topánkam so zúženou špičkou. Vaše prsty strácajú schopnosť poskytovať oporu pre zvyšok chodidla, keď sú stlačené k sebe!
  • Vždy si vyberajte topánky s podrážkou tlmiacou nárazy a priestorom vo vnútri pre dobre odpružené vložky. Môžete si ich kúpiť a vložiť do akéhokoľvek páru topánok.
  • Vyberajte si topánky, ktoré udržia vaše chodidlá v ich prirodzenej polohe, nemajú vysokú špičku ani vysoký podpätok.

Neodchádzajte od bolesti a požiadajte fyzioterapeuta, aby sa pozrel, aby vám pomohol vyriešiť, aký typ zranenia máte. Tie vaše dôveryhodné nohy si to zaslúžia!

Marian

zdroje:

https://bimptnyc.com/plantar-fasciosis-or-plantar-fasciitis/
https://www.aaronharriscmt.com/plantar-fasciitis-vs-plantar-

fasciosishttps://www.consultant360.com/content/plantar-fasciitis-office-management